Egyperces közgazdaságtan
Az Egyperces közgazdaságtan egyazon okból íródott, amiért Frédéric Bastiat is akkora szenvedéllyel írt és szentelte teljes életét a közgazdaságtan igazságainak elterjesztésére. Néhányakat, mint Jim Cox közgazdászt, elragad annak a vágya, hogy a lehető legtöbbekhez eljuttassák az üzenetet. Ezzel az emberek intellektuálisan készen fognak állni a rossz eszmék elleni küzdelemre, amikor azok belépnek a közéletbe a társadalom kárára.
Megérti-e valaha az emberek legtöbbje az üzenetet? Valószínűleg nem, de egy ilyen könyv elengedhetetlen ahhoz, hogy felmerüljön legalább annyi szkepticizmus, ami megállíthatja a káros törvényhozást. Mindörökre el kell viselnünk a széles körű politikai hibákat, mint a minimálbéreket és a protekcionizmust, amik ellentmondanak az alapvető közgazdasági törvényeknek? Valószínűleg, de ez azt jelenti, hogy mindig és mindörökké roppant fontos szerepük lesz a közgazdászoknak.
Cox könyvének szépsége egyszerre fakad világos magyarázatából és tömörségéből. Mindössze néhány bekezdést szentel minden témára, de ez elegendő ahhoz, hogy az emberek meglássák mind a hibát, mind az igazságot. Néha mindössze a reflexív válasz mögötti logika feltérképezése is elég egy közgazdasági igazság feltárásához. Így jár el a szerző szinte minden témában, amivel napról napra szembetalálkozunk.
Vegyük a harmadik világbeli szegénység esetét. Sokan meg vannak győződve arról, hogy a világ szegényeinek kizsákmányolása elleni tiltakozás helyes módja, ha nem vásárolnak a nagy üzletláncoktól. De hogyan segít bárkin az, ha nem veszik meg a termékét vagy szolgáltatását? Ha minden Walmart felszívódna, vajon elégedettek volnának Kína és Indonézia munkásai? Épp ellenkezőleg, és csak egy pillanatra kell belegondolni, hogy miért.
Sokaknak csak egy pillanatra futja. Ezért kulcsfontosságú ez a mű. Ez talán a legrövidebb és legpontosabb útikalauz a közgazdasági logikához. Égjen bele minden polgár tudatába most és mindörökké.