Mi az a libertarianizmus?
A 30 napos libertárius kihívás
A libertarianizmus vagy libertarizmus egy politikai filozófia, aminek a központi elve az az erkölcsi alapelv, miszerint senki sem kezdeményezhet erőszakot mások teste és tárgyi magántulajdona ellen. A libertáriusok ezt az egyetlen erkölcsi parancsot alkalmazzát a társadalom és a gazdaság fontos kérdéseire.
Ez a non-agresszió elve vezeti a libertáriusokat azokra a következtetésekre, amiket vallanak a politikai ügyekben.
Ellenezzük az adóztatást, ugyanis az az erőszak kezdeményezésével és annak fenyegetésével rabolja el a polgárok vagyonát.
Ellenezzük a kötelező oktatást, ugyanis az az erőszak kezdeményezésével és annak fenyegetésével kényszeríti az állam intézményeibe a fiatalságot.
Ellenezzük a magánélet állami szabályozását, legyen szó akár kábítószerhasználatról, prostitúcióról, vagy más megkérdőjelezhető viselkedésről. Egy libertárius tarthatja megvetendő viselkedésnek az efféle kicsapongásokat, de határozottan ellenzi az erőszak használatát bármiféle békés cselekvéssel szemben.
Ellenezzük az államosításokat, a gazdaság állami szabályozását, az állami beavatkozásokat és támogatásokat, valamint a szocializmust, ugyanis azok az erőszak eszközével szólnak bele a békés emberek közötti együttműködésbe és cserébe.
Ellenezzük magát az államot, ugyanis az Állam az egyetlen intézmény a társadalomban, amelyik büntetlenül kezdeményezhet erőszakot békés emberekkel szemben, hogy bevételhez jusson és kikényszerítse irányítói akaratát.
Ezek hangzatos jelszavak, de nem elegendőek ahhoz, hogy valóban megértsük a libertarianizmus eszméjét, annak erkölcsfilozófiai megalapozását, az állam természetét, és a libertárius elv alkalmazásának következményeit.
Az alábbiakban összeszedtük azokat az írásokat, amiket érdemes elolvasnod ahhoz, hogy teljes képet kapj a libertárius eszméről. Olvass el naponta egy esszét, és 30 nap alatt számodra is világossá válik az államtól való szabadság filozófiája.